دبریدمان زخم

دبریدمان (به فرانسوی: Debridement) به برش، برداشت یا حذف یک بخش از بافت مرده، عفونی شده یا صدمه دیده از بدن بیمار، به منظور تسریع روند جایگزینی یا ترمیم طبیعی در بافت سالم اطراف آن و بهبود در آن قسمت گفته می‌شود.

انواع دبریدمان زخم

بسته به نوع بافت بستر زخم، تکنیک های مختلف دبریدمان وجود دارد که شامل انواع زیر است:

  • دبریدمان جراحی یا دبریدمان شارپ
  • دبریدمان اتولیتیک
  • دبریدمان مکانیکی
  • دبریدمان آنزیمی
  • دبریدمان بیولوژیک

دبریدمان جراحی یا دبریدمان شارپ

برای زخم های دارای بافت نکروز، اسلاف و عفونی توصیه می‌شود. در برخی موارد پزشکان دبریدمان جراحی را در اتاق عمل انجام می‌دهند در حالی که بعضی از دبریدمان ها می‌تواند در محیط کلینیک نیز انجام شود که تمام موارد به نظر پزشک معالج بستگی دارد.
دبریدمان جراحی موثرترین و سریعترین روش دبریدمان است.

دبریدمان جراحی زخمدبریدمان اتولیتیک

یک فرآیند است که در آن بافت نکروز و اسلاف توسط ژل های مخصوص نرم می‌شود. پوشیده شدن زخم با پانسمان های مخصوص دبرید باعث تجمع مایعات بافتی حاوی ماکروفاژها، نوتروفیل ها و آنزیم ها می‌شود که باکتری ها را از بین می‌برد و بافت های نکروزه را نرم و از بین می‌برد.
این امر سبب ایجاد یک محیط مرطوب و تمیز جهت ترمیم زخم می‌شود. دبریدمان اتولیتیک برای درمان زخم های فشاری عفونی توصیه نمی‌شود.

دبریدمان مکانیکی

شامل حذف بافت ناسالم با استفاده از گاز استریل یا فشار سرم شستشو می‌باشد که باید توجه کرد که بدون آسیب رساندن به بافت های سالم و جدید انجام شود. کشیدن گاز روی زخم به حذف ترشحات و بافت های مرده جداشده کمک می‌کند، اما منجر به خونریزی و همچنین حس درد در زخم نیز می‌شود.

دبریدمان مکانیکی زخمدبریدمان آنزیمی

دبریدمان آنزیماتیک روشی برای از بین بردن بافت مرده توسط آنزیم های موضعی مانند کلاژناز، فیبرینولیزین یا سایر پماد های آنزیماتیک است. برای زخم های دارای بافت اسلاف، عفونی و نکروز که منع دبریدمان جراحی برای آن ها وجود دارد، توصیه می‌شود.

دبریدمان بیولوژیک

لارو درمانی یا ماگوت تراپی تکنیکی است که در آن از لارو های مگس که در یک محیط استریل پرورش می‌یابند استفاده می‌شود. گونه مگسی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد Lucilia sericata می‌باشد که در صورت عدم موفقیت در درمان های متداول، برای دبریدمان زخم استفاده می‌شود. لاروها از بافت مرده و باکتری های موجود در محل زخم تغذیه می‌کنند و آنزیم های ضد میکروبی ترشح می‌کنند که به روند ترمیم زخم کمک می‌کنند.

لارودرمانی و ماگوت تراپیکلینیک زخم ترنم با بروز ترین تجهیزات نظیر و مجرب ترین کادر درمان آماده ارائه انواع دبریدمان تخصصی زخم می‌باشد.

تلفن تماس: ۰۲۱۴۷۶۲۳۷۳۷

4.7/5 - (26 امتیاز)