تشک مواج

استفاده از یک تشک مواج مناسب در بسیاری از موارد واقعا می‌تواند در کیفیت زندگی افرادی که تحرک ندارند تاثیرگذار باشد.

اگر لحظه ای به سالمندان یا افراد دارای معلولیت یا بیماری هایی فکر کنیم که آنها را مجبور می‌کند زمان زیادی را در رختخواب بگذرانند، نمی‌توانیم به عنوان مثال از راحتی ناشی از استفاده از تشک و تخت مناسب چشم پوشی کنیم.

تشک های مواج وسایل پزشکی هستند که می‌توانند از ایجاد زخم بستر در اثر اصطکاک یا مالش جلوگیری کنند. با استفاده از آنها می‌توانید از له شدن بیش از حد پوست به دلیل بستری شدن طولانی مدت در بیمارستان جلوگیری کنید و از انسداد مویرگ های زیر جلدی که می‌تواند منجر به ادم یا نکروز شود جلوگیری کنید.

 

تشک مواج و زخم بستر

یکی از مضرات بستری طولانی مدت در بیمارستان، خطر ایجاد زخم بستر در لایه‌های عمیق‌تر پوست یا در شدیدترین موارد، در عضلات و استخوان‌ها است.

استفاده از تشک ضد زخم بستر در پیشگیری از ایجاد زخم بستر بسیار نقش دارد.

 

تشک مواج تخم مرغی

تشک های مواج تخم مرغی که در بالای تشک تخت قرار می‌گیرند، برای پیشگیری و از زخم بستر توصیه می‌شود. برای استفاده از آنها باید به کمپرسور متصل شوند تا فشار را بسته به وزن بیمار تنظیم کند. هنگام استفاده، آنها به طور متناوب باد می‌شوند و می‌توانند یک ماساژ ظریف انجام دهند.

نکته مهم در خصوص استفاده از تشک مواج تخم مرغی این هست که وزن بیمار نباید بیشتر از 70 کیلوگرم باشد. اگر وزن بیمار بالای 70 کیلوگرم هست توصیه می‌شود از تشک ضد زخم بستر سلولی استفاده شود.

 

تشک مواج تخم مرغی

 

تشک مواج سلولی

تشک مواج سلولی یا میله‌ای، تشک هایی هستند که می‌توان سول های آن را در صورت مشکل تعویض کرد. این تشک های مواج سلولی به دلیل نوع طراحی می‌توانند وزن بیشتری را تحمل کنند و برای بیماران سنگین وزن مناسب هستند.

تشک مواج سلولی انواع متخلفی دارد که برنامه های خاصی ممکن هست که داشته باشند. همچنین قطر سلول های آنها نیز در برندهای مختلف متفاوت هست.

بعضی از تشک ضد زخم بستر سلولی دارای سیستم تخلیه سریع هوا از طریق دریچه CPR (احیای قلبی ریوی) است که به تشک اجازه می‌دهد تا در صورت لزوم بلافاصله باد را خالی کند.

تشک های مواج میله‌ای از عناصر قابل تعویض، ضد آب و قابل تنفس در نایلون/TPU که تعداد آنها بین 17 تا 20 متغیر است و از یک کمپرسور با تنظیم فشار تشکیل شده است. مکانیسم کار تشک های مواج سلولی به این شکل هست که یکی در میان از هوا پر و خالی می‌شوند.

 

"</p

 

نکات مهم در خصوص تشک مواج

تشک ضد زخم بستر تا حد زیادی از ایجاد زخم بستر جلوگیری می‌کند و حتما باید بیمار در بستر هر 2ساعت یکبار جابجا شود و این باور اشتباه هست که تشک ضد زخم بستر به طور 100 درصد از ایجاد زخم بستر جلوگیری می‌کند.

تنظیم باد تشک ضد زخم بستر بسیار مهم هست. اگر مقدار باد آن خیلی زیاد باشد می‌تواند خود باعث ایجاد زخم بستر شود.

حتما محل خروج شلنگ از پمپ باد را چک کنید در صورت نشتی می‌تواند باعث کاهش عملکرد تشک و زخم بستر شود.

5/5 - (8 امتیاز)